SIM7600G H 4G DTU Module LTE Global Universal Industrial Grade 4G DTU Module Board for USB UART RS232 RS485 100‑240V EU Plug
(No reviews yet) Write a Review
Adding to cart… The item has been added
Product Overview
Item Type: SIM7600G H 4G DTU Module
Material: Aluminum Alloy
Operating Frequency Band:
4G:
LTE FDD: B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B12, B13, B18, B19, B20, B25, B26, B28, B66
LTE TDD: B34, B38, B39, B40, B41
3G:
UMTS HSDPA HSPA+: B1, B2, B4, B5, B6, B8, B19
2G:
GSM GPRS EDGE: 850, 900, 1800, 1900 MHZ
GNSS: GPS, Beidou, GLONASS, GALILEO, QZSS
Applicable Area: Global
Data Transmission:
4G (LTECat 4): 150mbps (DL) 50mbps (UL)
3G (HSPA+): 42mbps (DL) 5.76mbps(UL)
2G (GPRS): 85.6mbps (DL) 85.6mbps(UL)
Software Features:
Support System: For Windows for Linux, Etc.
Hardware Description:
RS485: Interface Form: Terminal Block (A, B), Interface Protection: 600W Thunder Protection, Surge And 15KV Static Protection (120R Balanced Resistance Pads Are Reserved)
TTL (UART): Working Level: 3.3V Or 5V, Interface Form: Terminal Block (TXD, RXD, GND)
Serial Communication Baud Rate: Support 300bps-921600bps,Default Is 115200bps
USB Interface:
Operating Level: 5V
Interface Form: Micro USB
Interface Protection: Provide ESD Protection Diode, Electrostatic Discharge Protection
Interface Use: Parameter Configuration, Dial Up Internet, Firmware Upgrade
Power Supply Interface:
Interface Form: 7-36V Terminal Or DC12V Interface
Interface Protection: Schottky Diode Protection, Anti Reverse Connection Protection
Indicator Lights: PWR (Power), RXD TXD (Serial Transceiver), NET (Network), LNK (Customizable)
Push Button: Reset Button
Antenna Interface: MAIN LTE, AUX LTE, GNSS
Features
4、CONVENIENT POWER SUPPLY: 4G DTU module board supports 7‑36V wide voltage range power supply, which is convenient for power supply in industrial applications, and various protection circuits on board, such as anti static, anti surge, etc., for stable and safe communication.